Środa, 21 kwietnia, imieniny Jarosław, Konrad, Selma Bądź na bieżąco DODAJ DO ULUBIONYCH SKONTAKTUJ SIĘ
Z NAMI
RADIO FACEBOOK
TROPEM SRELA
GRA
Rzeźbiarstwo
Rzeźbiarstwo
A A A
Dodano: 27.04.2011

Rzeźba na Kaszubach jest jedną z najżywiej rozwijających się dziedzin sztuki ludowej. Niegdyś głównym tematem była religia, dziś jest nią rybołóstwo, przyroda, życie świeckie. Rzeźby przedstwiają zazwyczaj ludzi przy racy, czyli rolników uprawiajacych ziemię, rybaków na morzu, czy leśniczych ścinających drzewo. jako materiał najczęściej stosuje się drzewo lipowe, które następnie się polichromuje. Ale rzeźby statyczne, nadające się tylko do ozdoby, to nie jedyne zastosowanie rzeźbiarstwa. Często z drewna wykonuje się zabawki, takie jak: koniki na biegunach i ptaki klekoczące skrzydłami. Do rzeźbiarstwa możnemy także zaliczyć snycerykę i ryt. Na okiennicach lub skrzyniach domowych możemy spotkać ciekawe ryty, podobn do wzorów zdobiących zaś na przedmiotach codziennego użytku (maglownice, sprzęt rybacki, deski).

źródło http://szkola.interklasa.pl

 

• Czesław Birr Mściszewice tel. 684 48 20
• Stanisław Brucki Sulęczyno tel. 684 41 95
• Maria i Marek Pastwa Chmielno tel. 684 23 89
• Jerzy Walkusz Hopowo
• Piotr Rambowski Stężyca
• Edmund Podjaski Sikorzyno
• Jan Dąbrowski Gowidlino tel. 685 65 86

 

 

 

 

Zenon Pepliński - Sierakowice tel. 681 63 60
Mieszka w Sierakowicach.W 1992 roku wykonał pierwsze diabelskie skrzypce. To był początek. Przez wiele lat rzeźbieniem zajmował się tylko dorywczo, po pracy zawodowej. Obecnie cały czas poświęca temu zajęciu. Wykonał już tysiące dużych i małych figurek.
Wystawia swoje prace na jarmarkach sztuki ludowej, targach, festynach w kraju i za granicą. Wykonuje rzeźby na specjalne zamówienie, różnych rozmiarów i wzorów.

RZEŹBA LUDOWA - wnętrza

tzw."mała rzeźba " - figurki z drzewa lipowego ręcznie rzeźbione,
postacie przedstawiające min.
zawody wykonywane na Kaszubach jak:
żniwiarz, rybak, drwal, myśliwy oraz anioły, baby,
diabły, żydzi, „Jezus frasobliwy” itp. wys. ok. 30 cm.

Wszystkie rzeźby są bejcowane i woskowane lub naturalne ("czyste drewno") - w/g życzenia klienta.

     

 

    

RZEŹBY LUDOWE - zewnętrzne

Rzeźba ogrodowa –na zamówienie impregnowana, konserwowana specjalnymi środkami wodoodpornymi.

  

 Zenon Pepliński wykonuje również rzeźby na specjalne zamówienia, płaskorzeźby, napisy na tablicach, diableskie skrzypce, ogrodzenia z drewna. POLECAMY! Zaglądnij na stronę twórcy:
http://www.rzezbaludowa.gdan.pl/

 

Irena Brzeska - Kożyczkowo 505 100 327

Irena Brzeska pochodzi z Kożyczkowa. Zamiłowanie do sztuki towarzyszy jej odkąd sięga pamięcią. Przygodę z rzeźbą artystka rozpoczęła na warszatach rękodzieła 11 lat temu. - Była to miłość od pierwszego cięcia noża - wspomina artystka. - Od tego czasu rzeźba towarzyszy mi każdego dnia. Przez wiele lat używałam głównie noża, dłutami zaczęłam pracować znacznie później. Do wprawy dochodziłam metodą prób i błędów. Nie mam wykształcenia plastycznego. Rzeźbię głównie nocą, maluję w dzień. Tematy czerpię z przemyśleń, obserwacji, ludzi, czasami gotowe obrazy pojawiają się w mojej głowie.

 

 

 

   Zenon Kosater Trzepowo 16, tel. 058-682-52-68

Przejeżdżając przez Trzepowo nie sposób ominąć i nie zauważyć piękną położoną na terenie posesji galerię rzeźby ludowej p.Zenona Kosatera. Od 10 lat p. Zenon Kosater rzeźbi w drzewie lipowym niepowtarzalne figurki, świątki i kapliczki. Organizuje warsztaty dla wszystkich chetnych, którzy chcieliby poznać tajniki prac związanych z rzeźbą. Pan Zenon jest samoukiem a jego prace trafiły do wielu zakątków Europy.

     


„Projekty finansowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 – 2013”

więcej