Dom opieki społecznej dla osób starszych nie jest idealnym miejscem na jesień życia. Bywają jednak sytuacje, gdy inna forma opieki nad seniorem nie jest możliwa i taka placówka to jedyne rozwiązanie. Współczesne domy „spokojnej starości” nie są tak straszne, jak mówią stereotypy. Trzeba się po prostu do przeprowadzki w takie miejsce dobrze przygotować.
Domy opieki społecznej dla osób starszych i nierzadko schorowanych – zarówno publiczne, jak i prywatne – są dziś bardzo często nowoczesne, gwarantują dobrą opiekę medyczną i terapeutyczną, tętni w nich życie. Przykładem miejsca stworzonego z myślą o komforcie życia osób wymagających opieki jest Dom Seniora ROSE Senior Resort w Jastrzębiej Górze, który chętnie wybierają osoby z Gdańska, Gdyni czy Sopotu.
Jak zmierzyć się z nową sytuacją społeczną?
Umieszczenie starszej osoby (rodziców, dziadków) w domu opieki społecznej to często szok dla pensjonariusza takiej placówki. Zmiana otoczenia, nowi ludzie, konieczność bycia zdanym na opiekę innych, nowe łóżko do spania… Takie przewroty w życiu osoby starszej mogą wywoływać dezorientację, utratę poczucia bezpieczeństwa, a nawet panikę. Ważne jest więc przygotowanie seniora do przeprowadzki w nowe miejsce, by oszczędzić mu negatywnych uczuć. Takie zmiany nie mogą następować z dnia na dzień.
Domy opieki społecznej, tak zwane „DPS-y” to placówki, w których osoby starsze mają opiekę całodobową, pełne wyżywienie, opiekę lekarską, rehabilitację, towarzystwo innych pensjonariuszy, a także nierzadko różne rozrywki – wydarzenia kulturalne, spotkania międzypokoleniowe z młodymi ludźmi, celebrowanie ważnych wydarzeń, jak urodziny, imieniny, święta. Niezbędnym jest, aby osoba, która ma wprowadzić się do domu opieki wiedziała, że nowy dom ma być miejscem dla niej szczęśliwym, dobrym, bezpiecznym.
Zaplanuj wszystko z wyprzedzeniem
Przeprowadzka do domu opieki nie może być rewolucją, a zaplanowanym procesem. Warto spokojnie i z czasowym zapasem wszystko przemyśleć. Najpierw porozmawiaj z osobą starszą o jej potrzebach i sytuacji życiowej. Jak najczęściej staraj się mówić o tym, że chcesz o nią zadbać i zapewnić niezbędną opiekę. Umocnij w seniorze poczucie troski, jednocześnie wyjaśniając, że są różne miejsca, w których takiego zadbania może doświadczyć. Wyczuj odpowiedni moment, aby przedstawić zalety domu opieki społecznej. Unikaj jednak presji i wymuszania czegokolwiek na osobie starszej, bo w podeszłym wieku ludzie zaczynają traktować to jako atak.
Pierwsza wizyta na zapoznanie wybranego domu opieki
Każdy kto ma dzieci zna zapewne praktykę wizyt zapoznawczych w żłobkach czy przedszkolach. Adaptacja w nowym miejscu metodą małych kroków działa nie tylko na maluchy, ale też na osoby starsze – nieufne, zagubione, osamotnione. Warto zabrać seniora na wizytę zapoznawczą do wybranego domu opieki i wspólnie zobaczyć jak przebiega w nim zwykły dzień, jak wyglądają pokoje, posiłki, jak spędza się czas wolny w domu dla seniorów. Można również porozmawiać z pracownikami czy innymi pensjonariuszami.
Dom Seniora ROSE Senior Resort zachęca do korzystania właśnie z takiej formy zapoznania się z placówką. Podczas wizyt adaptacyjnych pensjonariusze i ich rodziny są zaznajamiane z pełną ofertą: jedno-, dwu- lub trzyosobowymi pokojami, planem zajęć rehabilitacyjnych, poznają zdrową i pełnowartościową ofertę żywieniową, mogą uczestniczyć w zajęciach: muzycznych, kulinarnych, plastycznych, wycieczkach w teren.
Turnus rehabilitacyjny na próbę
Bardzo ciekawym i skutecznym sposobem na poznanie domu opieki i oswojenie się z nim jest turnus rehabilitacyjny. Dom Seniora ROSE Senior Resort w Jastrzębiej Górze jest ośrodkiem, który realizuje takie właśnie turnusy dzięki dofinansowaniom z PFRON-u dla osób z różnym stopniem niepełnosprawności. Dom opieki nad morzem jest w takiej sytuacji miejscem wręcz idealnym do odpoczynku fizycznego i psychicznego wytchnienia, które pozwala osobie starszej pozytywnie nastawić się do perspektywy przeprowadzki.
Dom Seniora ROSE Senior Resort może też pochwalić się nowoczesną, w pełni wyposażoną salą do rehabilitacji. Niezwykle rozbudowane zaplecze do ćwiczeń sprawia, że ośrodek jest bardzo dobrze oceniany pod kątem opieki nad osobami z różnymi problemami ruchowymi.
Proces adaptacji w domu opieki
Osoba starsza powinna zacząć stopniowo przyzwyczajać się do wybranego domu opieki. Jeśli miała miejsce wizyta zapoznawcza w placówce, to warto pomyśleć o kilkudniowym pobycie seniora w takim miejscu, by integrował się z pensjonariuszami, personelem, a także oswajał z wnętrzami czy skorzystać z zajęć.
Niezwykle ważne jest, by przeprowadzka osoby starszej do domu opieki nie była odesłaniem go w nowe miejsce i zapomnieniem. W procesie adaptacji kluczowe jest, by odwiedzać bliską osobę i dać jej poczucie, że nie została sama w nowym miejscu, że nie pozbyliśmy się „ciężaru” w ten sposób. Zaplanuj jak najczęstsze wizyty u swojego bliskiego w domu opieki i spróbuj zaangażować się w różne czynności dnia razem z nim.
Wsparcie psychologa
Umieszczenie osoby starszej w domu opieki społecznej to duża zmiana dla całej rodziny. Rewolucja następuje nie tylko w życiu seniora, ale jest to obciążenie dla wszystkich bliskich, z którymi do tej pory senior mieszkał. Wszyscy bowiem mierzą się z nową jakością życia. Warto skorzystać z konsultacji psychologa, który pozwoli oswoić się z nową sytuacją, pomoże wypracować dobre rozwiązania, poprowadzić rozmowy rodzinne, przewidzieć różne sytuacje.
Senior ma swoje potrzeby, oczekiwania i przyzwyczajenia
Nie należy zapominać o tym, że każda osoba starsza, niezależnie od jej stanu zdrowia czy życiowych komplikacji, miała kiedyś swój tryb dnia, pracę, pasje, życie towarzyskie. Osoby w podeszłym wieku, co wykazują różne badania naukowe, cenią sobie stabilność, rutynę dnia, poczucie wspólnoty. Wybierając placówkę warto zwrócić uwagę na to, by senior będzie mógł realizować swoje hobby, czy odpowiada mu towarzystwo, czy szanowane są jego wartości, m. in. religijne, czy może posiadać zwierzę, czy ma możliwość przebywania na świeżym powietrzu.
W Domu Opieki ROSE Senior Resort cenionymi przez podopiecznych udogodnieniami są kaplica z ołtarzem nawiązującym do kaszubskich korzeni tego regionu oraz zapewnienie transportu (Melexem lub busem dla osób z niepełnosprawnościami) na okoliczne plaże w celach rekreacyjnych.
Tylko wspólna decyzja!
Oczywistym jest, że każda osoba starsza jest w różnej kondycji fizycznej i psychicznej, a bardzo często decyzja umieszczenia seniora w domu opieki społecznej podyktowana jest względami zdrowotnymi. Nie wszystkie wskazówki umieszczone w tym artykule będą do zrealizowania razem z osobą starszą. Warto jednak postarać się, aby cały proces przebiegał z maksymalnym możliwym udziałem przyszłego pensjonariusza, bo to właśnie osoba starsza już do końca swoich dni będzie musiała akceptować nowe miejsce. Zrób wszystko, by czuła się w nim jak w swoim domu – bezpieczna, zaopiekowana i kochana.
Więcej informacji: https://www.roseseniorresort.com/