Stężyca

0
1157
Stężyca atrakcje Kaszub historia
Źródło: www.info.kartuzy.pl

Stężyca, mimo że jest na Kaszubach jedynie średniej wielkości wsią, ma do zaproponowania wiele interesujących miejsc, które na pewno zaciekawią wszystkich planujących urlop na Kaszubach. Miejscowość przede wszystkim urzeka spokojem, ciszą i niesamowitymi widokami przyrodniczymi, których często brakuje turystom w większych miastach.

Historię Stężycy najłatwiej poznać przyglądając się bliżej zabytkom, które są niewątpliwie obiektami wartymi sprawdzenia podczas podróży po Kaszubach. Nie ma ich wiele, jednak dokładnie oddają kulturę, tradycję i przeszłość tego miejsca.

Kościół pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej 

Wzniesiony został na malowniczym wzgórzu niedaleko Wisły w roku 1706, kierując się zasadami stylu barokowego. Podczas budowy była to już piąta parafia w tej okolicy. Jej okres świetności przypada na najstarszą przeszłość Kaszub. Wszystkie kościoły w Stężycy wybudowane przed tym ofiarowanym Katarzynie Aleksandryjskiej były wykonane z drewna, więc nowy obiekt był powodem do dumy dla mieszkańców wsi. We wrześniu 1742 roku doszło do konsekracji ołtarza głównego i kościoła. Postanowiono także umieścić w ołtarzu relikwiarz w kształcie sarkofagu, który miejscowość otrzymała w darze od żony króla Jana III Sobieskiego – Marii Kazimiery. Przyciągającymi uwagę historyków oraz artystów odwiedzających parafię będą na pewno drewniane, gotyckie płaskorzeźby. Widnieją one na płycie tuż nad drzwiami do zakrystii. Ich powstanie określa się na rok 1450. Niektórzy twierdzą, iż znajdowały się wcześniej w jednym z drewnianych kościołów.

Kościół w stężycy atrakcje Kaszub
Źródło: www.wikipedia.pl, autor: Pomuchelskopp

Pozostałości świątyni ewangelickiej w Stężycy

Drugim kościołem, a właściwie jego ruinami jest świątynia ewangelicka, wybudowana w drugiej połowie XIX w. Obiekt znajduje się przy samym wyjeździe ze Stężycy, przy drodze do Gołubia. Mimo tego, że wygląda na zaniedbaną i zapuszczoną jest warta obejrzenia, ze względu na swoją piękną architekturę. Ze względów bezpieczeństwa obiekt nie jest już dopuszczony do zwiedzania od środka.

Neogotycka kapliczka

Ustawiona jest na skrzyżowaniu dróg do Kościerzyny i Gołubia. Należy do grupy kapliczek Kaszubskich znanych jako Bożymimęki. Niewielki obiekt przedstawia figurkę Matki Boskiej, trzymającej w ramionach małego Jezuska. Został postawiony w celu upamiętnienia ofiar i wdzięczności za przeżycie wojny. Miało to miejsce w 1920 roku.

Neogotycka kapliczka w Stężycy
Źródło: www.polskaniezwykła.pl

Ciekawe miejsca w Stężycy i okolicach

Marina wodna Stężyca

Podczas przechadzania się po wsi Stężyca, na pewno zauważymy dość duży pomost. Jest to kładka o długości aż 800 m, oznakowana jako Promenada im. ks. Konrada Lubińskiego. Most prowadzi do przystani wodnej stopniowo rozszerzając się do rozmiarów mola. Obiekt jest gratką nie tylko dla spacerowiczów, ale także fanów birdwatchingu, dzięki licznym tablicom informacyjnych skierowanym na tematykę ptaków zamieszkujące pobliskie tereny.

Marina wodna w stężycy atrakcje kaszub
Źródło: www.kartuzy.naszemiasto.pl

Marinę podzielono na kilka stref. Jedną stanowi przystań jachtowa, jednocześnie będąc zwieńczeniem całej promenady. Wyposażona jest w basen łodziowy i jachtowy, oraz część dostosowaną dla łodzi wiosłowych, motorowych i kajaków. Drugą sekcją jest część żeglarska. Posiada ona całe zaplecze lądowe, czyli bosmanat z salą szkoleniową, węzeł sanitarny, slip i przestrzeń rekreacyjną. Działa tu także punkt informacji turystycznej oraz duża część terenu, która została przeznaczona na kemping z dostępem do elektryczności.

Nadraduńskie centrum rekreacyjno-turystyczne

Tuż za urzędem gminy, nad brzegiem jez. Raduńskiego Górnego zobaczyć można kompleks rozrywkowo-edukacyjny.

Nadraduńskie centrum turystyczno rekreacyjne
Źródło: www.gminastezyca.pl

Wśród atrakcji parku rekreacyjnego są: plac reprezentacyjny, kilka parkingów, niewielką scenę oraz miasteczko ruchu drogowego – tu dzieci zdają karty rowerowe lub ćwiczą jazdę na rowerach, rolkach czy hulajnogach. Stworzono też wiele placów zabaw oraz drewnianych labiryntów dla najmłodszych odwiedzających. Nieopodal zlokalizowany jest też park z pięknymi alejkami.

Na scenie odbywa się wiele imprez zarówno okolicznościowych, jak i tych bardziej znaczących, często słynnych na całą Polskę, np. Przebojowa majówka w Stężycy lub Disco pod Gwiazdami.