Kościerzyna

0
1041
Kościerzyna pomorskie atrakcje turystyczne Kaszuby
Źróło: www.wikipedia.pl, autor: KazimierzP / fotopolska.eu

Historia i gospodarka Kościerzyny

Kościerzyna uchodzi za społeczne, kulturalne, administracyjne i gospodarcze centrum swojego powiatu. Współpracując z Kartuzami, zlokalizowanymi zaledwie 34 kilometry dalej, uznaje się je za serce kultury, turystyki i rekreacji Kaszub, tworząc tzw. Szwajcarię Kaszubską.

Początki Kościerzyny przypadają na XV wiek, jednak cmentarzysko z grobami skrzynkowymi daje świadectwo tego, że w tym miejscu osiedlali się nasi prehistoryczni przodkowie. Najstarsze udokumentowane wspomnienie o osadzie Costerina to pismo z 1284r., autorstwa Mściwoja II – księcia pomorskiego. Wówczas obok siebie osiedlali się Polacy, Żydzi i Niemcy, co mobilizowało ich do rozpowszechniania swojej oryginalności, folkloru i tradycji oraz głoszenia i przekonywania do swojej religii innych grup wyznaniowych. Takie poczucie polskości z jednoczesnym przywiązaniem do odrębności kulturalnej jest widziane do chwili obecnej w charakterze mieszkańców Kaszub, szczególnie Kościerzyny. Wielu tubylców słynie z głębokiej wiary w swoich przodków, kultywowania tradycji i korzeni.

Na obszarze miasta, swoje dzieła tworzyło wielu znamienitych artystów jak np. dr Aleksander Majkowski, Izydor Gulgowski czy Franciszek Sędzicki. Oprócz licznych imprez odbywających w centrum, warto zwrócić uwagę na w okolicach, czyli m.in. Jarmark Wdzydzki lub wydarzenia organizowane przez Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Miasto w ostatnich latach stanowi dynamicznie rozwijający się ośrodek gospodarczy, który działa w dziedzinach produkcji, handlu lub napraw. Widać też duży wzrost budownictwa szkolnego, turystycznego i mieszkaniowego. Miasto może pochwalić się także obecnością najnowocześniejszego na całym Pomorzu Szpitala Specjalistycznego. 

Najciekawsze miejsca w Kościerzynie 

Muzeum kolejnictwa

Nieopodal dworca głównego w Kościerzynie znajdują się pozostałości dawnej parowozowni, w której swoją wystawę lokomotyw i całych pociągów prowadzi Muzeum Kolejnictwa. Większa część egzemplarzy stoi na świeżym powietrzu, jednak niektóre delikatniejsze okazy postanowiono ustawić pod dachem. W kolekcji znajdują się także kultowe wozy strażackie z ręcznymi pompami z okresu XIX w., przyciągające nie tylko miłośników pociągów, ale także strażaków. Muzeum, oprócz całych maszyn, wystawia też sprzęty niezbędne do prowadzenia starych pociągów. Każdy zainteresowany historią kolei będzie usatysfakcjonowany z wizyty w tym miejscu.

Muzeum kolejnictwa Kościerzyna atrakcje turystyczne
Źródło: www.wikipedia.pl, autor: Travelarz

Stary Rynek i pomnik Remusa

Znajdujący się w centrum miasta rynek jest jednym z reprezentantów średniowiecznych projektów i słynnego układu ulic. Jego plan wytyczono pod koniec wieku XIV. Dosyć szeroki plac rynku okalają malownicze kamieniczki powstałe na przełomie XIX w. Szczególnie ważnym obiektem na rynku jest ratusz, wybudowany w roku 1843 w stylu neogotyckim, z niezwykle barwną historią, którą możemy poznać dzięki małym wystawom w środku budynku. Symbolicznie, w celu upamiętnienia epopei kaszubskiej pt. „Życie i przygody Remusa” powstał tu też pomnik odlany z brązu w formie ławeczki.

Kościerzyna stary rynek atrakcje kaszub
Źródło: www.infogdansk.pl

Kultowy Browar w Kościerzynie

W odległości zaledwie kilku metrów od rynku istnieje lokal, w którym można napić się piwa, warzonego recepturą z roku 1856. To miejsce to Stary Browar – nowoczesny, hotelowo-restauracyjny kompleks. Właściciele, podczas realizacji swojego pomysłu czerpali inspiracje z wcześniejszego baru, pod nazwą Berenter Bierbrauerei. Podczas prac przy odbudowie browaru, działania prowadziły liczne grupy archeologów, którzy odkryli wiele cennych artefaktów dotyczących budynku, które dostępne do obejrzenia są dziś w Muzeum Ziemi Kościerskiej. Obiekt zapewnia też wycieczki pt. „Tajemnice Kościerskiego Browaru”, które łączą zwiedzanie lokalu z degustacją tradycyjnego piwa oraz popularnych dań.

Browar_Kościerzyna atrakcje na kaszubach
Źródło: www.wikipedia.pl, autor: Stary Browar Kościerzyna

Muzeum Ziemi Kościerskiej

Muzeum Ziemi Kościerskiej jest ważnym obiektem na mapie Kaszub. Znajduje się we wspomnianym wcześniej zabytkowym ratuszu i zajmuje wszystkie piętra budynku. Ekspozycje postanowiono podzielić na kilka stref tematycznych. Piwnicę stanowią dzieje Młodokaszubów, a więc przedstawia początki powstawania miasta. Pierwsze piętro to eksponaty z nieco późniejszych lat istnienia Kościerzyny – makiety średniowiecznego miasta, proporce kościerskich rzemieślników czy starodruki. Na drugim piętrze znajdziemy głównie przedmioty codziennego użytku oraz szczegółowo odwzorowane, stare meble. Parter stanowi Muzeum Akordeonu, w którym odnajdą się szczególnie fascynacji muzyki historycznej. Części instrumentów pochodzą z Włoch, Francji oraz Niemiec, często sięgając aż początku XIX w.

atrakcje na kaszubach muzeum ziemi kościerskiej
Źródło: www.atrakcje-kaszuby.pl

Kościerskie Stolemy – Gra terenowa

Szczególnie dla najmłodszych turystów, polecana jest miejska gra nazwana „Stegna Stolemów”. Punkt informacji turystycznej rozdaje arkusze i broszury z wskazówkami, dzięki którym możemy odnaleźć siedem małych posągów, rozstawionych w różnych miejscach miasta. Cała gra zajmie około 2 godzin. Przez tak krótki czas jesteśmy w stanie poznać duży kawałek historii Kaszub oraz liczne legendy i opowiastki. 

Stolemy według legend były to olbrzymy, które przyczyniły się do stworzenia pięknego, kaszubskiego krajobrazu. Opowieści głoszą, że dzięki swoim niezwykłym mocom i sile wykopały dziury na jeziora oraz usypali wszystkie wzniesienia.