Kaszuby nad morzem? Północne Kaszuby i ich atrakcje dla dzieci

0
244

Kaszuby to bez wątpienia jeden z najbardziej urokliwych terenów nie tylko na północy naszego kraju, ale i w całej Polsce! Właśnie dlatego warto rozważyć wizytę właśnie w tym rejonie, szczególnie jeżeli poszukujecie ciekawego miejsca na spędzenie czasu w rodzinnym gronie. Dziś więc skupimy się na pokazaniu wam kilku ciekawych atrakcji dla dzieci i zarazem — rodziców, którzy szukają ciekawych miejsc na północnych Kaszubach. Mamy nadzieję, że znajdziecie tu coś dla siebie!

Osada Łowców Fok w Rzucewie

Osada Łowców Fok to małe, lecz niezwykle ciekawe muzeum archeologiczne, powstałe w miejscu, gdzie faktycznie istniała takowa osada. Miejsce to jest naprawdę niesamowite, gdyż taka lekcja historii nie zdarza się zawsze! Dowiemy się tu znacznie więcej o codziennym życiu ludzi mieszkających tu ponad… siedem tysięcy lat temu! Warto pokazać to swoim dzieciom, podczas wyprawy na północ Kaszub!

Osada łowców Fok atrakcje dla dzieci na Kaszubach
Źródło: www.facebook.com/osada.lowcow.fok/

Osada Słowiańska w Sławutowie

Kolejną osadą wartą odwiedzenia jest Osada Słowiańska w Sławutowie, niedaleko Pucka. Jest ona rekonstrukcją grodu obronnego z przełomu IX i X wieku. Na miejscu, w chatach ustawionych na planie owalu znajdziemy pomieszczenia, w których odbywają się bardzo ciekawe warsztaty na temat m.in. garncarstwa, zielarstwa, tkactwa i nie tylko! Mało tego, na miejscu możemy także upiec własnego podpłomyka, co będzie nie lada gratką dla najmłodszych! Warto tu zajrzeć w rodzinnym gronie, gdyż jest to niemała przygoda i lekcja historii Słowian!

Puck Glass w Pucku

Puck to niezwykle ciekawe miasto na spędzenie czasu w rodzinnym gronie, jednak na szczególną uwagę zasługuje tu manufaktura szkła Puck Glass. Położona w kamienicy na puckim rynku stanowi bardzo ciekawe miejsce na wizytę z dziećmi. Co jednak najlepsze, oprócz tego, że dowiemy się bardzo dużo o samym procesie powstawania szklanych wytworów… ale też i sami spróbujemy swoich w tej kwestii! Takie stworzenie i późniejsze malowanie z dziećmi przedmiotów stworzonych samodzielnie w hucie Puck Glass to coś, czego próżno szukać w okolicy!

Muzeum Rybołówstwa w Helu

Muzeum Rybołówstwa w Helu to miejsce położone tuż przy helskim porcie, które powinno być absolutnym punktem obowiązkowym wycieczki po tym mieście. Jak można się domyślić — na miejscu czekają na nas liczne eksponaty i zagadnienia związane nie tyle, co z historią rybołówstwa na Zatoce Gdańskiej i Zalewie Wiślanym, ale też m.in. z dziejami Półwyspu Helskiego i nie tylko! Wyprawa tu jest świetnym pomysłem nie tylko w przypadku nieodpowiednich warunków pogodowych, ale też dlatego, że można się tu bardzo dużo dowiedzieć o dziejach Bałtyku oraz jego faunie i florze. Mało tego — na dziedzińcu można oglądać między innymi największą bezpokładową łódź do połowów przybrzeżnych! Jeśli poszukujecie sprawdzonego miejsca na wakacje z dziećmi w tej okolicy polecamy Pensjonat Wojciech we Władysławowie.

Muzeum rybołówstwa w Helu Kaszuby
Źródło: www.wikipedia.pl, autor: DerHexer

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku

Europejskie Centrum Solidarności to nie tylko idealna opcja na ciekawe spędzenie czasu w rodzinnym gronie, ale też niezwykle ciekawa lekcja historii. Sam ECS zawiera w sobie sale wystawowe i chociażby plac zabaw! Ekspozycja zawiera w sobie oczywiście sporą ilość informacji o działalności NSZZ “Solidarność”, ale też podobnych organizacjach, funkcjonujących wtedy w innych krajach Europy. Warto też pamiętać o tym, że na parterze znajduje się Wydział Zabawy, czyli olbrzymia sala zabawy dla najmłodszych!

Akwarium Gdyńskie

Będąc w Gdyni, nie sposób nie zajrzeć do Akwarium Gdyńskiego! Ten podwodny ogród zoologiczny położony w pobliżu gdyńskiego Mola Południowego. Wśród zbiorów Akwarium Gdyńskiego znajdziemy licznych reprezentantów wodnej flory i fauny, zamieszkujących wody całego świata. Gotowi jesteśmy przyznać, że bez wizyty w tym miejscu wizyta w Gdyni będzie niekompletna!

Akwarium w Gdyni atrakcje dla dzieci
Źródło: www.wikipedia.pl, autor: Marcin Sochacki

Kajakiem po Piaśnicy

Miłośnicy aktywnego wypoczynku w gronie rodzinnym na pewno docenią obecność rzeki Piaśnica w pobliżu Dębek, stwarzającej idealne warunki do kajakarstwa… niezależnie od stopnia zaawansowania. Nurt Piaśnicy jest bardzo łagodny i raczej brakuje tu ostrych zakrętów i wymagających fragmentów, przez co możemy tu bez problemów spróbować swoich sił w pływaniu kajakiem towarzystwie swoich pociech. Warto również wspomnieć o możliwości zakończenia tego spływu… u ujścia Piaśnicy do Bałtyku!