Kaszuby — atrakcje dla dzieci — Top 10

0
261
Źródło: www.national-geographic.pl/

 

Mimo upływu lat, Kaszuby i ich okolice nadal są atrakcyjnym kierunkiem wyjazdów — szczególnie tych rodzinnych. Nie ma się temu, co dziwić, szczególnie jeżeli nie dość, że są to tereny niezwykle urokliwe, to na dodatek pełne ciekawych atrakcji, umożliwiających ciekawe spędzenie czasu. Jeżeli nigdy nie odwiedziliście Kaszub lub też brakuje wam ciekawych punktów do odwiedzenia, koniecznie sprawdźcie nasze top 10 atrakcji dla dzieci!

Fokarium w Helu

Polska, podobnie jak Kaszuby — zaczyna się wraz z Półwyspem Helskim, a dokładnie z miastem Hel. Będąc na miejscu, nie sposób nie zajrzeć do lokalnego fokarium. Jego misja jest niezmienna od lat — odtworzyć kolonię foki szarej w południowym Bałtyku! Dzięki temu, jako odwiedzający możemy obserwować te piękne zwierzęta z bardzo bliska, a zarazem zobaczyć jak wygląda ich karmienie, odbywające się w konkretnych godzinach. Wizyta obowiązkowa!

Fokarium w helu Kaszuby
Źródło: www.Wikipedia.pl, autor: Jersz

Ocean Park we Władysławowie

Na drugim końcu Półwyspu Helskiego czeka na nas Władysławowo, a tam Ocean Park! Ocean Park we Władysławowie to miejsce wręcz idealne dla rodzin z dziećmi. Możemy tu zobaczyć ogromne modele największych i najciekawszych wodnych stworzeń naszej planety! Nie brakuje tu więc modeli wielorybów, ale też żółwi, ork, czy delfinów! To jednak zaledwie początek, stąd też sami musicie zajrzeć na miejsce, aby zobaczyć resztę na własne oczy! Jeśli zamierzacie się zatrzymać w tej okolicy polecamy sprawdzone noclegi dla rodzin z dziećmi

Osada Sławutowo

Położona po drodze na Półwysep Helski w niewielkim Sławutowie (leży ono obok Pucka) osada, stanowi rekonstrukcję osady dawnych Słowian, żyjących tu na przełomie IX i X wieku. Na jej terenie znajdziemy naprawdę dużo ciekawych informacji i przykładów codziennego życia ludzi z tamtych czasów! Poza żywymi lekcjami historii i przeróżnymi warsztatami możemy podziwiać tu owoce codziennej pracy rzemieślników takich jak garncarze, tkacze i nie tylko! To doskonałe miejsce nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych!

Latarnia morska w Rozewiu

Na polskim wybrzeżu naprawdę nie brakuje latarni morskich (wystarczy zainteresować się Szlakiem Latarni Morskich), jednak na szczególną uwagę zasługuje tu latarnia morska w Rozewiu. Prawdopodobnie najbardziej znana i zarazem najstarsza latarnia w całej Polsce, zlokalizowana jest około 3 kilometry od ścisłego centrum pobliskiej Jastrzębiej Góry. Co jednak najważniejsze — obiekt ten jest możliwy do zwiedzania, a wdrapanie się na jej szczyt może być naprawdę świetną pamiątką z wyprawy na północ naszego kraju!  

Latarnia morska Rozewie
Źródło: www.wikipedia.pl, autor: Tomasz Lerczak

Skansen w Nadolu

Skansen, czy też zagroda gburska w Nadolu, to pochodząca z XIX wieku atrakcja, prezentująca pełne wyposażenie, narzędzia i maszyny rolnicze pochodzące z początku XX wieku. Co dokładnie znajdziemy na miejscu? Otóż zgromadzone tu eksponaty są naprawdę zróżnicowane. Od dawnych kołysek, poprzez ubrania lub nawet kołowrotek do tworzenia wymyślnych tkanin. To dopiero nazywa się lekcja historii!

Dom do góry nogami w Szymbarku 

Mówisz Szymbark, myślisz dom do góry nogami! To bez wątpienia jedna z najbardziej znanych i charakterystycznych atrakcji Kaszub. Wchodzący w skład Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku obiekt odwraca to, co znamy jako dom! Wchodzimy tam przez okno, sufit zamienił się miejscami z podłogą, a na stropie zobaczymy łóżko, fotele czy krzesła! Dosłownie wszystko jest tu na opak, dzięki czemu nasze zmysły oszaleją, a śmiechom będzie co niemiara! Wizyta absolutnie obowiązkowa, niezależnie od tego, czy mowa o dorosłych, czy dzieciach!

Kaszubskie Oko w Gniewinie

Jeżeli w okolicy Gniewina wspomnicie o Kaszubskim Oku, możecie mieć pewność, że każdy będzie wiedział, o co chodzi! Kompleks Turystyczno — Rekreacyjny Kaszubskie Oko to niezwykle charakterystyczny obiekt okolicy, a jego budowa przypominająca oko przyciąga turystów od lat! Bez wątpienia punktem centralnym tego miejsca jest wieża widokowa o wysokości 44 metrów (a na jej szczyt można dostać się windą lub 212 schodami). Z jej szczytu można dojrzeć między innymi Jezioro Żarnowieckie czy Morze Bałtyckie, zakładając, że widoczność będzie na dobrym poziomie!. Na miejscu znajdziemy też liczne place zabaw dla dzieci, pole szachowe, modele dinozaurów, pole do gry w minigolfa czy ściankę wspinaczkową! Dobra zabawa gwarantowana!

Kaszubskie oko w Gniewinie atrakcje kaszub
Źródło: www.wikipedia.pl, autor: Allgau

Park Miniatur w Mirachowie

W otoczonym lasem Mirachowie koniecznie zajrzyjcie do Kaszubskiego Parku Miniatur! Znajdziecie tu wiele modeli będącymi kopiami najbardziej znanych budowli z całego świata… z tym że odtworzonych w skali 1:25. Kto przecież nie chciałby zobaczyć na wakacjach Statui Wolności, Krzywej wieży w Pizie czy Big Bena… i to za jednym zamachem! To jednak nie wszystko, gdyż na miejscu znajdziemy też miniatury obiektów z Kaszub — mowa tu, chociażby o Kolegiacie Kartuskiej, Kalwarii Wejherowskiej czy licznych latarniach morskich… a to jeszcze nie wszystko, gdyż na miejscu czeka na nas Bajkowa Kraina!

Świat Labiryntów w Blizinach

W położonych o około 30 kilometrów od Kościerzyny Blizinach znajdziemy niezwykłą atrakcję, którą jest świat labiryntów. Jak można się domyślić, to miejsce, w którym główną rolę grają labirynty oraz inne łamigłówki wymagające ruchu. Naczelną atrakcją tego miejsca jest labirynt w polu kukurydzy, mogący pochwalić się aż 4,5 kilometrami ścieżek. Warto sprawdzić to, czy poradzimy sobie z pokonywaniem takich labiryntów! Na miejscu czekają nas też puzzle ćwiczące logiczne myślenie oraz motylarnię, gdzie zobaczymy liczne gatunki tych pięknych owadów.

Spływ kajakowy Piaśnicą aż do Bałtyku

Rzeka Piaśnica stwarza wręcz idealne warunki do spływu kajakami, szczególnie w rodzinnym gronie! Może one pochwalić się bardzo łagodnym nurtem i pięknymi widokami, co sprawi, że nawet niedoświadczeni kajakarze będą się tu świetnie bawić. Tym, co jednak wyróżnia spływy Piaśnicą jest możliwość zakończenia ich… w ujściu do Morza Bałtyckiego! Właśnie dlatego warto wziąć w nich udział wraz ze swoimi dziećmi!