Historia Kartuz
Historycy twierdzą, że początki Kartuz przypadają na wiek XIV. Budowę dzisiaj malowniczego, położonego wśród kilku jezior miasta rozpoczęli mnisi z okolic Pragi. Pierwszym budynkiem, jaki powstał na terenie dzisiejszych Kartuz był klasztor, który po wielu rewitalizacjach istnieje do dziś. Następnie przy obiekcie powstała niewielka osada, która systematycznie się rozwijając pozwoliła na osiedlanie się coraz większej liczby osób. Dokumenty z roku 1391 potwierdzają wiarygodność badań historycznych. To właśnie w nich można spotkać pierwsze wzmianki o działalności zakonników na tym obszarze. Dziś są dostępne w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach.
Osiedleni mnisi byli postrzegani jako ludzie dobrzy, uczciwi oraz chętni do działania charytatywnego. Całe dnie spędzali na czczeniu Maryi, przepisywaniu ksiąg oraz przygotowywaniu sławnych w tamtym okresie wyrobów kulinarnych. W klasztorze zakonu Kartuzów gościli najważniejsze osoby w państwie – Król Zygmunt III Waza oraz Jan Kazimierz.
Okres XIX wieku nie był najlepszym dla osady kartuskiej. Niestety władze Pruskie wystawiły nakaz zakończenia działalności klasztoru i przekształcenia go w świątynie parafialną. Zakonnicy mogli pozostać w swoich eremach, jednak gdy dochodziło do zgonu mnicha, jego pomieszczenie było doszczętnie niszczony. Takim sposobem rządy Pruskie doprowadziły do tego, że z 18 eremów w klasztorze udało się zachować tylko jeden.
Dopiero w roku 1919 miasto dostało się w ręce państwa polskiego. W 1923r., rząd postanowił przyznać Kartuzom własny herb oraz prawa miejskie. W okresie międzywojennym przyjezdni odnaleźli pewnego rodzaju ostoję w Kartuzach, które stało się centrum turystycznym Pomorza i nadmorskim kurortem. Razem z Kościerzyną stanowią do dziś stolicę Kaszub, tworząc „Szwajcarię Kaszubską”.
Miejsca warte odwiedzenia w Kartuzach:
Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Jest to kościół wybudowany w stylu gotyckim, jednak wielokrotnie przebudowywany i naprawiany. W rezultacie zmian możemy oglądać nieco specyficzne połączenie barokowych dekoracji z typowym, średniowiecznym ołtarzem oraz innych, szczególnych dla tego okresu elementów. Zachował się także dom zakonnika czyli tzw. Erem oraz refektarz, w którym obecnie działa galeria sztuki nowoczesnej.
Galeria Refektarz w klasztorze
Klasztor jest niezwykle ważnym obiektem w Kartuzach, więc powinien przyciągać też turystów nie tylko ze względu na swoją historię ale także pełniąc funkcję edukacyjną. Tak też się stało w roku 1995, kiedy to otwarta została galeria łącząca dzieła promujące kulturę kaszubską, uniwersalną a w szczególności nowoczesną. W swojej kolekcji instytucja zebrała obrazy nie tylko z Polski ale także z całego świata, co jeszcze bardziej zachęca zagranicznych turystów to wizyty w tym miejscu.
Muzeum kaszubskie w Kartuzach im. Franciszka Tredera
Przyjeżdżając do Muzeum Kaszubskiego mamy szansę poznania barwnych tradycji kaszubskich na przykładach eksponatów gromadzonych przez wiele lat. Obiekt jest owocem działalności Franciszka Tredera, człowieka który od najmłodszych lat gromadził przedmioty użytku codziennego mieszkańców Kaszub, głównie z XIX w. Instytucja jest oficjalnie wpisana na listę Państwowego Rejestru Muzeów.
Kartuskie lasy i jeziora
Kartuzy to nie tylko historia i zabytki. Okolice miasta stanowią piękne krajobrazy, pełne jezior i rozległych lasów, obdarowanych przez naturę w przeróżne gatunki roślin, bagien i małych zbiorników wodnych. Pobliskie jeziora, gdzie warto wybrać się na spacer z rodziną lub swoją drugą połówką to jezioro Klasztorne duże i małe oraz Mielonka. Na szczególne uznanie zasługuje jezioro Karczemne, gdzie wybudowano promenadę z pięknym widokiem na centrum Kartuz.
Gaj świętopełka
Urokliwe miejsce na mapie Kaszub, znajduje się nad jeziorem Klasztornym Małym, niedaleko budynku dawnego klasztoru Zakonu Kartuzów. Niewielki zespół leśny przyciąga co roku setki spacerowiczów oraz osób szukających ciszy i spokoju. Brzegiem spokojnego jeziorka biegnie spacerowa aleja Filozofów. Można wybrać się także drewnianą kładką na Wyspę Łabędzia, idealnej do relaksu przy książce lub podziwiania pomorskiego krajobrazu.