Przez wielu znana wieś turystyczna leżąca na Kaszubach, w każdym letnim sezonie przepełnia się turystami zainteresowanymi genialnymi walorami przyrodniczymi i kulturowymi tego obszaru. Miejscowość jest częścią Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, dokładnie zajmującą pobrzeża jeziora Radolnego, który jest częścią jeziora Wdzydzkiego. Wielu miejscowych kompleks jezior określa mianem „kaszubskiego morza”.
Historia
Historia wsi Wdzydze co prawda nie jest kolorowa i wzniosła, jednak dla mieszkańców ma ogromne znaczenie.
Pierwsza udokumentowana informacja o jeziorze Wdzydze datowana jest na rok 1258. Ma ona duży związek z faktem, że obszar należał do starostwa kiszewskiego. Pod koniec wieku XVII wieś zamieszkiwało 11 rybaków i jeden karczmarz. Do roku 1780, czyli przez prawie 100 lat miejscowość rozrosła się aż do 40 mieszkańców. Wdzydze Kiszewskie należały do jednych z najbiedniejszych wsi, ponieważ borykali się z problemem piaszczystej gleby i słabych warunków do rozwoju rolnictwa. Spowodowało to też odizolowanie wsi od reszty świata. Mieszkańcy byli zmuszeni wyjeżdżania wiosną do pracy na Żuławy lub do Saksonii i Meklemburgii, aby następnie wrócić jesienią i przeżyć zimę w nieznośnym ubóstwie.
Atrakcje we Wdzydzach Kiszewskich
Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich
Został założony w roku 1906 przez Izydorę i Teodorę Gulgowką i do dziś stanowi ważne, edukacyjne miejsce na mapie Kaszub. Muzeum jest szczególne ze względu na fakt, że to najstarszy taki obiekt na świeżym powietrzu w Polsce.
W zajmującym obszar 22 ha Parku Etnograficznym możemy spotkać między innymi: chałupy, dwory, szkołę, kuźnie, kościoły, wiatraki, karczmy a także liczne budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze. Łącznie, do dyspozycji zwiedzających jest ponad 50 zabytkowych obiektów z okresu XVII – XX wieku. Są one mocno powiązane z kulturą i tradycjami mieszkańców Kaszub i Kociewia. Wnętrze każdego osobnego budynku zostało dokładnie odwzorowane na przykładach starych rysunków i fotografii.
Niektórzy będą mieli także szansę zobaczyć, jak pracowali kiedyś rzemieślnicy np. kowal lub kołodziej, dzięki licznym wydarzeniom jakie organizuje zarząd tego pięknego miejsca. Na co dzień natomiast, muzeum oferuje odwiedzającym warsztaty origami, haftu oraz ważnego elementu Kaszubskiej tradycji – rękodzieła w formie malowania na szkle. Wartymi uwagi są także imprezy i widowiska organizowane na ważne okazje. Ich przykładami są: wielkanocna jastra, wypędzanie czarownic czy znany na całą Polskę Jarmark Wdzydzki.
Wdzydzki Park Etnograficzny to miejsce, w którym każdy odwiedzający poczuje się jakby przeniósł się w czasie. Jest to jedno z najdokładniej odtworzonych miejsc, pokazujących historię i dzieje Kaszub przez przykłady starej architektury, mebli i pojedynczych przedmiotów.
Stanica wodna PTTK we Wdzydzach
Umiejscowiona została nad jeziorami Wdzydzkimi i szlakiem kajakowym rzeki Wdy. Powstała w roku 1956, zapewniając wyposażenie i schronienie głównie dla kajakarzy. Obecnie, po przejściu wielu modernizacji jej działalność rozszerzono tak, aby dostosowana była także do żeglarzy oraz turystów zainteresowanych rekreacją wodną.
Obiekt ma szeroką ofertę zakwaterowania. zawiera się w niej pole namiotowe z miejscami na ogniska, liczne zadaszenia i stoły, nowoczesne węzły sanitarne, a co najważniejsze sauna opalana drewnem. Dla bardziej wymagających, możliwe jest też wynajęcie domku letniskowego. Dostępne jest aż 176 miejsc noclegowych w 2-7 osobowych obiektach.
Stanica wodna PTTK organizuje też imprezy o charakterze integracyjnym dla firm i szkół oraz aktywny wypoczynek w grupie, jak np. rejsy żaglówkami, wycieczki rowerowe, regaty, wędrówki piesze oraz spływy kajakowe. Dla młodszych, polecane są orientacyjne zabawy w plenerze oraz konkurencyjne gry w tawernie.
Wieża widokowa
Znajdująca się na terenie Stanicy wieża widokowa sięga aż 36 metrów wysokości. Widok z obiektu obejmuje wspaniały krzyż jaki tworzą jeziora oraz piękne zalesione pobrzeża, które razem tworzą jeden z najpiękniejszych kaszubskich krajobrazów. Wchodząc na górę, zobaczymy są trzy tarasy widokowe, znajdujące się na wysokościach 10, 20 i 30 metrów. W sezonie letnim obiekt jest czynny całą dobę. Obok wieży ustawiono też pawilon edukacyjny, w którym dostępne są różne materiały opisujące historię Kaszub.