Puck to miasto należące do terenu Kaszub, leżące nad zatoką Pucką. Mimo tego, że powierzchniowo nie należy do największych, cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród odwiedzających Pomorze turystów. Istnieje tu wiele atrakcji, zabytków oraz miejsc dostosowanych zarówno do osób aktywnych jak i tych zainteresowanych jedynie leniwym wypoczynkiem. Czysta woda i rozległe, piaszczyste plaże na pewno przypadną do gustu wszystkim odwiedzającym, niezależnie od wieku.
Co warto wiedzieć o historii Pucka?
Zarówno miłośnicy historii jak i osoby chętne dowiedzenia się troszkę więcej o dziejach Kaszub, Pomorza oraz Polski na pewno zapamiętają wakacje w Pucku jako udane. Początki osadnictwa w mieście sięgają wczesnego średniowiecza. Prawa miejskie Puck uzyskał w roku 1348 z rąk krzyżackich. Ważnymi obiektami historycznymi, wartymi odwiedzenia są między innymi: najstarszy nad wodami Bałtyku port słowiański, gród książąt gdańskich, baza floty królewskiej czy miejsce zaślubin Polski z wodami morskimi w 1920 r.
Miasteczko kaszubskie przepełnione jest walorami nie tylko kulturowymi i historycznymi, ale w także przyrodniczymi. Podróżując śladami dawnych wsi, towarzyszyć nam będą piękne, malownicze okolice. Można zobaczyć tu wiele wyjątkowych, rzadko spotykanych na Kaszubach szachulcowych zabudowań, krzyży i kapliczek, które zachowały się niemal w doskonałym stanie. Wartymi uwagi są też obiekty sakralne – kościoły w Starzynie, Miechowie, Sanktuarium Matki Boskiej Swarzewskiej oraz XIX wieczne pałace, oddające idealnie klimat tamtych czasów. Wielu turystów przyciąga też Stare Miasto, z typowym, czytelnym układem ulic jaki stosowano w średniowieczu oraz zlokalizowany przy starym rynku zabytkowy ratusz. Latem, Stare Miasto przepełnia się falami turystów, którzy przybyli na różnorakie imprezy kulturalno-rozrywkowe, odbywające się na plenerowej scenie. Naprzeciwko amfiteatru działalność prowadzi Muzeum Ziemi Puckiej, w której zobaczyć można między innymi liczne ekspozycje archeologiczne.
Najciekawsze miejsca w Pucku
Jak już wiadomo, Puck jest atrakcyjnym turystycznie miastem głównie ze względu na ciekawe atrakcje i zabytki. Przed zwiedzaniem warto poznać o nich kilka informacji. Oto niektóre z miejsc wartych obejrzenia:
Puckie molo – stanowi świetny punkt obserwacyjny. Krajobraz obejmuje Puckie porty, część kościoła, obszary z malowniczymi wiatrakami oraz rozciągający się Półwysep Helski. Obraz głównego molo upiększa oryginalna, okrągła restauracja ze szklanymi ścianami – „Bursztynia”
Stary rynek – doceniany szczególnie dzięki układowi urbanistycznemu, stanowi obowiązkowy punkt podczas zwiedzania Pucka. Szczególnym miejscem w pobliżu jest wieża kościoła z XIV w, także dostępna do zwiedzania. Większość budynków zlokalizowanych dookoła rynku inspirowana jest mieszczańskimi kamieniczkami z dawanego Gdańska. W przeszłości obszar ten pełnił ważną rolę, w której skupiał działalności kulturowo-twórcze oraz handlowe. Obecnie jest to popularne miejsce spotkań mieszkańców oraz historyczna dusza.
Port jachtowy – Nastawiony jest głównie na działalność sportowo-rekreacyjną. Pozwala mieszkańcom oraz turystom spełniać swoje hobby w dziedzinie żeglarstwa, windsurfingu i kitesurfingu. Obiekt jest świetnie dostosowany do uprawiania sportów wodnych, dzięki umiejscowieniu w wietrznej okolicy. Miejsce miały tu liczne imprezy i regaty na skalę Europejską a nawet światową. Na co dzień, w porcie swoje umiejętności ćwiczą olimpijczycy i polska elita żeglarstwa. Latem, z budynku można podziwiać piękną panoramę Pucka, która obejmuje piękne łodzie żaglowe oraz zawodników którzy starają się poskromić żywioł wody. Zimą natomiast świetną rozrywką może okazać się oglądanie wyścigów bojerów, a także spróbowanie swoich sił w tym nietypowym sporcie.
Pucka Fara – gotycki budynek z kosztownym, barokowym wnętrzem. Obiekt pochodzi z okresu XIII – XV w. i stanowi jeden z najważniejszych zabytków Pucka, głównie dzięki swojej oryginalności i nietypowej historii. Obecnie obiekt funkcjonuje jako kościół i jest dostępny do zwiedzania. Na miejscu, dzięki tablicom informacyjnym można poznać okoliczności, w jakich przebiegała budowa zabytku oraz podziwiać genialną, barokową architekturę.
Muzeum Ziemi Puckiej – Miejsce, w którym można poznać historię kaszub oraz całego Pomorza na przykładach licznych, zabytkowych eksponatów. Dzięki stałej wystawie, podzielonej na trzy okresy czasowe, wszyscy odwiedzający mogą dowiedzieć się o tym, co interesuje ich najbardziej. Muzeum podzielone na kilka oddziałów można znaleźć na rynku głównym w kamienicy, starym budynku kuźni oraz szpitaliku.
Port rybacki – kolejny obiekt, który jest ciekawy przede wszystkim z uwagi na swoją wzniosłą historię. W czasach wojennych działał jako port wojenny II Rzeczpospolitej. Jest to też słynne miejsce zaślubin Polski z morzem, które miało miejsce w roku 1920. Wydarzenie upamiętnia ustawiony tu pomnik gen. Józefa Hallera. Teraźniejszy port to spokojna przystań, idealna do rodzinnych, wieczornych spacerów.