Poniedziałek, 10 sierpnia, imieniny Bianka, Borys, Wawrzyniec Bądź na bieżąco DODAJ DO ULUBIONYCH SKONTAKTUJ SIĘ
Z NAMI
RADIO FACEBOOK
TROPEM SRELA
GRA
Targi Grüne Woche 2012 w Berlinie
Targi Grüne Woche 2012 w Berlinie
A A A

Producenci z naszego Regionu prezentują swoje produkty na odbywających się w Berlinie Międzynarodowych Targach Żywności, Rolnictwa i Ogrodnictwa Grüne Woche 2012.

Dodano: 24.02.2012

Województwo Pomorskie bierze udział w Międzynarodowych Targach Rolno-Spożywczych „Grűne Woche”, które trwają w dniach 20-29 stycznia 2012 roku w Berlinie.

Uroczyste otwarcie targów miało miejsce 19 stycznia. Podczas ceremonii otwarcia Samorząd Województwa Pomorskiego na targach reprezentowali: członek Zarządu Czesław Elzanowski oraz Radni Sejmiku Mirosław Batruch i Piotr Gontarek.

W pierwszym dniu targów pomorskie stoisko odwiedzili m.in. Ambasador Polski w Niemczech Marek Prawda i Minister Rolnictwa Marek Sawicki oraz Dyrektor Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA Przemysław Litwiniuk, a w kolejnych dniach  Prezydent Środkowej Frankonii Richard Bartach z małżonką, wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke, wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik.

Targi "Zielony Tydzień" organizowane w formie narodowo-regionalnych ekspozycji, co roku przyciągają około pół miliona zwiedzających. Równolegle odbywają się seminaria i konferencje o tematyce rolniczej, ekonomicznej oraz na temat powiązań producentów surowca i przetwórców.

Targi te to jedno z najważniejszych i największych branżowych spotkań producentów i przetwórców żywności z całego świata. W roku 2011 w targach uczestniczyło ok. 1632 wystawców z 57 krajów, a odwiedziło je blisko 415 tys. gości. Polska obecność na tej prestiżowej imprezie odbywa się pod hasłem „Polska schmeckt!” – Polska smakuje, a nasze polskie smaki prezentowane są w formie kulinarnej podróży przez kraj. W polskiej hali na berlińskich targach prezentuje się ponad 100 firm i 12 polskich województw. Na stoiskach można znaleźć na przykład polskie wędliny, wypieki, miody, wyroby mleczarskie oraz słodycze.

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego zorganizował stoisko, na którym prezentuje pomorską żywność wysokiej jakości, w tym przede wszystkim produkty regionalne i tradycyjne takie jak: wyroby z gęsiny (półgęski, okrasa, smalec), sery, miody, piwa Żywe, Koźlak, gdańskie pralinki marcepanowe.

Na stoisku województwa pomorskiego prezentują się członkowie Sieci Dziedzictwo Kulinarne Pomorskie:

 

§  Spółdzielnia Mleczarska „Skarszewy”

§  Pasieka Dębowa z Dębogórza

§  Gospodarstwo Agroturystyczne „Gościna” Halina Rogińska z Kalisk Kościerskich

§  Gospodarstwo Rolne Andrzej Dzienisz z Dębogórza

oraz

§  PPHU „Drobgen” z Tuchlina

§  Kapituła Kulinarna Gdańskie Smaki 

§  Browar Amber, Andrzej Przybyło, Bielkówko

 

Promocję pomorskich produktów wspierał swym śpiewem kaszubski dziecięcy zespół regionalny Niezabotci z gminy Stężyca.

W berlińskich targach tegorocznej, 77. edycjibierze udział ponad 1600 wystawców z 59 krajów.

Zielony Tydzień to największe na świecie spotkanie producentów i przetwórców żywności, chętnie odwiedzane przez mieszkańców Berlina i turystów, którzy mają tu możliwość spróbowania tysięcy specjałów z całego świata.

 

   

 

Edyta Klasa

Nasz udział jest finansowany ze środków Sekretariatu Regionalnego Krajowej Sieci


„Projekty finansowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 – 2013”

więcej