Niedziela, 17 listopada, imieniny Grzegorz, Salomea, Waleria Bądź na bieżąco DODAJ DO ULUBIONYCH SKONTAKTUJ SIĘ
Z NAMI
RADIO FACEBOOK
TROPEM SRELA
GRA
XV Światowy Zjazd Kaszubów - 6 lipca
XV Światowy Zjazd Kaszubów - 6 lipca
A A A
Już w najbliższą sobotę, 6 lipca odbędzie się XV Światowy Zjazd Kaszubów!
Dodano: 05.07.2013

Historia tego wydarzenia sięga 1999 roku, kiedy to ziemie tradycyjnie zamieszkiwane przez Kaszubów zjednoczone zostały w granicach jednego województwa. W tym roku miastem gospodarzem Zjazdu jest Władysławowo, które obchodzi 50. rocznicę nadania praw miejskich. Uroczystości rozpoczną wraz z przybyciem Transcassubii. Maszerujący ulicami Władysławowa zjazdowicze złożą kwiaty pod pomnikiem Antoniego Abrahama i wezmą udział w odsłonięciu tablicy upamiętniającej Zjazd Kaszubów we Władysławowie. Oficjalne otwarcie XV Zjazdu Kaszubów nastąpi o 12.30 na scenie znajdującej się przy Alei Gwiazd Sportu. Więcej informacji w programie wydarzenia.

Transcassubia wyrusza o 4.20!

Zanim wybierzemy się do Władysławowa warto zapoznać się z praktycznymi informacjami. Jak co roku wielu Kaszubów przybędzie na Zjazd Transcassubią. Na naszej zjazdowej stronie znajduje się dokładny rozkład jazdy pociągu. Dla tych którzy do Władysławowa wybierają się własnym pojazdem mamy informacje o objazdach oraz miejscach parkingowych na terenie miasta. Podczas Zjazdu wszelkie praktyczne informacje będzie można uzyskać przy stoisku Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, które znajdować się będzie na skrzyżowaniu Alei Gwiazd Sportu z ul. Obrońców Helu. Tu znajdziecie także nasze zjazdowe gadżety!

Prezydent Bronisław Komorowski na XV Zjeździe Kaszubów

W tym roku po raz pierwszy na zjazd przybędzie Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Bronisław Komorowski potwierdził swój udział w XV Zjeździe Kaszubów podczas spotkania z prezesem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Łukaszem Grzędzickim, które odbyło się w Kancelarii Prezydenta 27 czerwca 2013 r. Prezydent udzielił również wywiadu miesięcznikowi “Pomerania”, reprezentowanemu przez Piotra Dziekanowskiego. Całą rozmowę z Prezydentem RP, w której opowiada o swoich licznych związkach z Pomorzem i Kaszubami, znajdziecie w specjalnym wydaniu „Pomeranii”, przygotowanym na XV Zjazd Kaszubów we Władysławowie.

Gwiazdy XV Zjazdu Kaszubów

Na tegorocznym Zjeździe Kaszubów będzie się działo! Imprezę poprowadzą znana polska aktorka Katarzyna Cichopek oraz kaszubscy komicy i muzycy - Piotr Ciskowski i Michał Bronk. Od godz. 12.35 scena należeć będzie do gwiazd tegorocznego zjazdu. W tym roku zaprosiliśmy artystów prezentujący różne gatunki muzyczne. Będzie jazz, disco, muzyka ludowa, biesiadna, trochę popu i hip-hopu! W finale wystąpi młoda wschodząca kaszubska gwiazda Natalia Szroeder, która zaśpiewa w duecie z Liberem.  Nie zabraknie też stoisk twórców ludowych. Tradycyjnie będzie również miejsce do biesiadowania, gdzie wszyscy zjazdowicze uraczeni zostaną rybnymi przysmakami, a dla tych, którzy poczują w sobie naturę wilków morskich przygotowaliśmy rejsy kutrami rybackimi.

Kaszubskie klimaty na Open’erze

Od 3 do 6 lipca na Kaszubach odbywa się jedna z największych muzycznych imprez na świecie – Heineken Open’er Festival. Wszystkich festiwalowiczów zapraszamy do naszego stoiska, które znajduje się w strefie NGO. Tu nauczymy Was gry na burczybasie i diabelskich skrzypcach, ucierania tabaki i oczywiście najbardziej przydatnych słów w języku kaszubskim – a to tylko niektóre z atrakcji, jakie przygotowaliśmy dla tegorocznych open’erowiczów.

Zachęcamy do odwiedzania naszego profilu na facebooku.

Wiecej informacji na: www.zjazdkaszubow.pl


„Projekty finansowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 – 2013”

więcej