Środa, 21 kwietnia, imieniny Jarosław, Konrad, Selma Bądź na bieżąco DODAJ DO ULUBIONYCH SKONTAKTUJ SIĘ
Z NAMI
RADIO FACEBOOK
TROPEM SRELA
GRA
Kaszubskie Stowarzyszenie Producentów Truskawek
Kaszubskie Stowarzyszenie Producentów Truskawek Dodaj obiekt/ogłoszenie
A A A
Dodano: 04.05.2011

Dane kontaktowe:
tel.58 684 63 57, Faks:+48 58 684 63 57
www: www.truskawkakaszubska.pl
email: truskawkakaszubska@interia.eu

Adres:
ul. Długa 13 83-323, Kamienica Szlachecka  Zobacz na mapie Zobacz na mapie


Kaszubskie Stowarzyszenie Producentów Truskawek założone zostało w 1998. Zrzesza obecnie 225 rolników. Członkowie stowarzyszenia pochodzą w większości z powiatu kartuskiego, w małym stopniu z kościerskiego, wejherowskiego, gdańskiego. W powiecie kartuskim najliczniejszą grupę stanowią plantatorzy z gminy Stężyca – ok. 70, duże grupy są z gminy Sierakowice, Chmielno, mniejsze z Kartuz, Somonina, Sulęczyna czy Przodkowa.

Od 8 marca 2004 r. siedziba KSPT mieści się w Kamienicy Szlacheckiej
w budynku Zespołu Kształcenia i Wychowania.

Od kiedy nasza siedziba mieści się w Kamienicy Szlacheckiej znacznie rozszerzyła się działalność stowarzyszenia. Lepsze są warunki funkcjonowania. Od stycznia 2005 roku Stowarzyszenie prowadzi Punkt Obsługi Rolnika utworzony w ramach projektu napisanego przez Edytę Klasa do Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce. Koordynatorem biura stowarzyszenia i POR - u jest Andrzej Klasa

 

A co o truskawce?

Truskawka posiada dość zmienny kształt: kulisto-stożkowaty lub kulisto-nerkowaty. Przekrój podłużny ma kształt sercowaty, poprzeczny - okrągły. Pierwsze owoce są duże lub średnie. Barwa skórki owocu jest ciemnoczerwona wyrównana na całej powierzchni, lekko błyszcząca, natomiast po przekrojeniu intensywnie czerwona.

Owoce są jędrne, lekko twardawe a zarazem soczyste. Pokryte są jedwabistą, bardzo cienką skórką, na której widoczne i wyczuwalne są pestki.

Ze względu na warunki dojrzewania truskawkę kaszubską odróżnia od uprawianych w innych regionach większa zawartość cukru w owocach. Wpływ na to ma specyficzny mikroklimat Pojezierza Kaszubskiego, w szczególności występujące tu latem dobowe wahania temperatury - chłodne noce i upalne dnie. Truskawki kaszubskie są słodkie i aromatyczne.

Truskawki mają bardzo dobre właściwości lecznicze. Nasze babcie leczyły nimi grzybicę, trądzik i oparzenia słoneczne. Owoce te zawierają dużo witamin, zwłaszcza wit. C – jest jej więcej niż cytrynie, a także wit. A, B1, B2 oraz PP. Ważna jest w diecie kobiet ze względu na żelazo, chroni przed anemia. Sole wapnia i fosforu wzmacniają kości i zęby, truskawka poprawia pracę mięśni i ułatwia przemianę materii. Jedzenie ich jest polecane przy schorzeniach wątroby, kamieniach moczowych, żółciowych, podagrze. Truskawka wpływa korzystnie na pracę serca. Wspomaga przeciwdziałanie powstawaniu nowotworów. Jako nieliczne z owoców jest niskokaloryczna. W kosmetyce jest wykorzystywana do wybielania plam na skórze i piegów, łagodzi egzemę, a maseczki z truskawek nawilżają i odświeżają cerę.


Mówi się, że truskawki są afrodyzjakiem.

I może coś w tym jest skoro na Kaszubach mamy obfitość truskawek i największy w kraju przyrost naturalny… ;-)

 

 

A oto kilka przykładów co za smaczne cudeńka mozna z niej wyczarować....

 

       

 

 

               


„Projekty finansowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 – 2013”

więcej