Piątek, 23 kwietnia, imieniny Ilona, Jerzy, Wojciech Bądź na bieżąco DODAJ DO ULUBIONYCH SKONTAKTUJ SIĘ
Z NAMI
RADIO FACEBOOK
TROPEM SRELA
GRA
Haft kaszubski
Haft kaszubski
A A A
Dodano: 27.04.2011

Pierwsze ośrodki haftu powstały w klasztorach norbertanek w Żukowie i benedyktynek w Żarnowcu. Były to hafty jednobarwne, wykonywane złotą lub srebrna nicią. Siostry zakonne motywami barokowymi kwiatowymi ozdabiały obrusy, ornaty oraz czepce. Czepce zdobiono motywami roślinnymi, które potem przeniesiono na wielobarwne hafty kaszubskie

Siedmiokolorowy haft powstał dopiero na początku naszego stulecia dzięki Izydorowi i Teodorze Gulgowskim, którzy zorganizowali pierwszy kurs hafciarki we Wdzydzach Kiszewskich.

Każdy z siedmiu kolorów ma symboliczne znaczenie:

trzy odcienie niebieskiego : morze, jezioro i niebo

zielony: lasy i łąki

żółty: piasek morski i bursztyn

czerwony: krew przelana za Ojczyznę

czarny: żyzna ziemia

Obecnie istnieje kilka szkół haftu m.in. wdzydzka, wejherowska, pucka, słupska, chojnicka, żukowska, które różnią się kolorystyka oraz motywami zdobniczymi.

Haft żukowski, jak wskazuje nazwa, wywodzi się z Żukowa. Został zapoczątkowany przez norbertanki sprowadzone około 1209 roku, które osiadły w klasztorze w Żukowie koło Gdańska. Zakonnice te zajmowały się między innymi haftami; do dziś w skarbcu poklasztornego kościoła zachowały się szaty liturgiczne i paramenty kościelne z wieku XVII i XVIII będące ich dziełem, kunsztownie haftowane nićmi złotymi, srebrnymi, jedwabiem na aksamicie i adamaszku. U norbertanek, prowadzących szkołę dziewcząt, haftu uczyły się również panny z dwóch szlacheckich i domów gdańskich patrycjuszy. Dopiero po kasacie klasztoru przez władze pruskie w 1834 roku uczennicami sióstr, pozostawionych na dożywociu, stały się dziewczyny z ludu. Jedwab był dla nich zbyt drogi, więc zaczęły haftować na swojskim płótnie lnianym i nićmi barwionymi domowym sposobem.

Obecnie wzory haftów są często spotykane na pamiątkach z Kaszub, nie tylko obrusach i serwetkach, ale także porcelanie czy drewnie.

[żródło: "Kleka albo Kaszubskie ABC" R.Dżedżon wyd. Region]

Ciekawostki:

Mikołajek jest popularnym motywem tradycyjnego haftu kaszubskiego.
Tą roślinę mają w swoich herbach niektóre nadbałtyckie miejscowości (mi: Dziwnów, Ustronie Morskie).

• Tamara Grot,  Kartuzy tel. 504 859 883
• Jadwiga Grot,  Kartuzy tel. 518 831 826

 

Alicja Serkowska -  Kartuzy tel. 504 624 947

    

 

Alicja Serkowska - urodzona 13.03.1955 roku w Kartuzach. Twórczyni ludowa w dziedzinie haftu kaszubskiego oraz kaszubskiego malarstwa na szkle. Mieszka i pracuje w Kartuzach. Jest córką Leona i Jadwigi Grot. Umiłowanie do haftu i zainteresowanie twórczością ludową wyniosła z domu rodzinnego. W wieku 18 lat otrzymała wyróżnienie za haft kaszubski w konkursie Młodych Twórców Ludowych Pomorza Gdańskiego „Ludowe Talenty” oraz dyplom uznania za osiągnięcia hafciarskie. Od 1993 zajęła się również malarstwem na szkle. Także w tej dziedzinie osiąga sukcesy w postaci nagród i wyróżnień w konkursach regionalnych i ogólnopolskich. Obrazy na szkle Alicji Serkowskiej zdobią wiele pomorskich instytucji kultury, a także znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą. W 2003 r. została odznaczona Medalem za zasługi w upowszechnianiu twórczości ludowej, nadanym przez Oddział Gdański Stowarzyszenia Twórców Ludowych im. Longina Malickiego. W tym samym roku została nominowana do nagrody „Perła Kaszub” nadawanej przez Kapitułę i Starostę Powiatu Kartuskiego, w 2006 r. odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi za działalność twórczą z okazji jubileuszu 50-lecia Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego,  w kwietniu 2013r. otrzymała Wyróżnienia Burmistrza Kartuz „Kartesko Skra”, natomiast we wrześniu 2013r. decyzją Rady Programowej Stowarzyszenia Twórców Ludowych O/ Gdańskiego została uhonorowana medalem Teodory i Izydora Gulgowskich. Bierze udział w wielu plenerach i wystawach sztuki ludowej w kraju i zagranicą. Uczy haftu kaszubskiego oraz malarstwa na szkle dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe na warsztatach sztuki ludowej lub na zaproszenie szkół i przedszkoli. Uczestniczy w festynach, jarmarkach ludowych oraz innych imprezach folklorystycznych. Swoją pasję haftowania oraz malowania na szkle przekazała córce Karolinie. Od 09. 09. 2013r. pełni funkcję Prezesa Stowarzyszenia Twórców Ludowych Oddziału Gdańskiego.

 

 

     

     

     

        

 

 

Mirosława Kazana tel. 608-381-495

Pani Mirosława zajmuje się haftem kaszubskim od lat. Ta emerytowana nauczycielka i była kierowniczka Biblioteki Pedagogicznej w Kartuzach zachwyca swoimi wyrobami podczas wielu wystaw i jarmarków. Pani Mirosława stworzyła autorski projekt stroju kaszubskiego dla lalek.

    

 

 

• Halina Kąkol Grzybno, tel. 0-58-681-36-41

• Mirosława Suska Sztutowo,  tel. 504 550 339
• Ewa Wendt Kartuzy
• Zofia Kryszewska Kartuzy
• Wanda Dzierzgowska Żukowo
• Bernadeta Reglińska Żukowo
• Maria i Marek Pastwa Chmielno tel. 684 23 89
• Stefania Socha Chmielno tel. 684 25 78
• Stefania Witos Miechucino tel. 684 27 38
• Grażyna Dąbrowska Stężyca tel. 684 35 87
• Janina Klejna Miechucino – Szklana tel. 681 61 72
• Daniela Laskowska Sierakowice tel. 681 66 32
• Elżbieta Treder Sierakowice tel. 684 74 19
• Aleksandra Węsierska Sierakowice tel. 681 66 93 


„Projekty finansowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 – 2013”

więcej